Katso-tunnisteet poistuvat käytöstä

Yritysten sähköinen tunnistautuminen ja -valtuuttaminen Katso-tunnisteilla päättyy 31.12.2020. Muistathan käydä hyväksymässä Suomi.fi:ssä uudet valtuudet tilitoimistolle, jotta veroilmoitusten ym. ilmoittaminen onnistuu myös ensi vuonna. Lisätietoa valtuuttamisesta löydät verohallinnon sivuilta.

Sähköistä tunnistautumista tarvitsee esimerkiksi yrityksen ja yhdistyksen veroasioiden hoitamiseen. Jatkossa sähköinen tunnistautuminen ja -valtuuttaminen toteutetaan henkilökohtaisilla verkkopankkitunnuksilla, mobiilivarmenteella tai varmennekortilla. Jos olet käyttänyt Katso-tunnisteita yrityksen tai yhdistyksen puolesta, voit hakea tilalle Suomi.fi -tunnukset, ja hyödyntää niitä 1.1.2021 alkaen. Yrityksen edustajan on hyväksyttävä valtuudet ennen niiden voimaantuloa.

%d bloggaajaa tykkää tästä: